Aktørmøde om tovejsladning af elbiler (V2G)

0

VELTEK har modtaget information om et kommende aktørmøde vedrørende tovejsladning af elbiler, dataunderstøttelse samt digitalisering af værdikæden fra bil til transmissionsnet, som kunne være af interesse for flere af vores medlemmer inden for elsektoren.

Om arrangementet

  • Dato: 11. juni 2025
  • Tid: Kl. 9:30-15:00
  • Sted: Middelfart
  • Bemærk: Der er ikke mulighed for digital deltagelse

Mødet afholdes af Energinet i samarbejde med Energistyrelsen under Forsyningsdigitaliseringsprogrammets arbejdsspor vedrørende dataunderstøttelse af Vehicle-to-Grid (V2G).

VELTEK planlægger ikke umiddelbart selv at deltage i mødet, men videresender informationen til medlemmernes orientering.

Målgruppe: Aktørmødet henvender sig til repræsentanter fra hele V2G-værdikæden, herunder organisationer, myndigheder og virksomheder, der beskæftiger sig med f.eks. dataudstilling, energioptimering, ladeløsninger, elhandel eller fleksibilitetsydelser.

Tilmelding: Detaljeret program og tilmelding kan findes på Energinets hjemmeside.

Tilmeldingsfrist: 3. juni 2025

Aktørmødet afholdes af Energinet i samarbejde med Energistyrelsen. Energinet er tovholder for arbejdssporet, som består af medlemmer fra Danske ShoppingCentre, DTU, Energistyrelsen, FDM, Monta, Nordlys og TREFOR. Arbejdssporet er et af flere arbejdsspor igangsat af FDP’s dataudviklingsgruppe for el (el-DUG). Se mere om FDP og el-DUG’ens arbejde på hjemmesiden www.forsyningsdigitaliseringsprogram.dk.